neděle 24. září 2017

TRAVEL DIARY - RADY A TIPY 1 (CESTA, POJIŠTĚNÍ)

Ahojky, dneska jsem si pro Vás připravila článek s několika radami a tipy ohledně dovolené :). Původně jsem si myslela, že vše shrnu do jednoho článku, ale nakonec to byla taková slohovka, že z toho udělám článků více, ať Vás neodrovnám najendou :D. Mile mě překvapilo, kolik lidí mi psalo a chtělo s něčím právě okolo dovolené poradit, což mi dělá velkou radost :). O to větší, že mě sleduje i poměrně velké množství lidí, kteří si mě sami prostřednictvím instagramu našli a můj blog čtou. Několik z Vás mi psalo, že jste jeli do Budapešti kvůli mým článkům a šli třeba i stejné trasy, byli ve stejných restauracích a byli jste nadšení. To je pro mě to nejlepší - plánování výletů i dovolených mě neskutečně baví a když vám navíc několik lidí řekne, že jste to naplánovali opravdu dobře, baví Vás to dvakrát víc :). Takže jsem se rozhodla, že Vám zkusím sepsat pár mých postřehů ohledně cestování. Jelikož nejsem žádný profík a naplánovala jsem jen pár věcí, určitě zde nebude všechno, ale budu se snažit tento článek průběžně aktualizovat s novými tipy:). Taky Vám můžou některé rady připadat zbytečné, ale věřte mi, že když si pak sednete k papíru a máte z ničeho naplánovat všechno, často zapomenete na věci, které by Vám teď mohli připadat naprosto triviální:). Navíc už několik kamarádů se divilo věcem, které mě přišli úplnou samozřejmostí, tak to prostě sepíšu všechno :). No, dost bylo okecávání, jdeme na to :).


To nejdůležitější, co si musíte před dovolenou uvědomit je, zda vůbec chcete něco zařizovat, nebo si koupit už hotový zájezd s cestovní kanceláří. Mám spoustu kamarádů, kteří to tak dělají radši, protože se jim nechce nic hledat a plánovat. Spoustu z nich už mi i řeklo, že si mě příště před svojí dovolenou najmou, abych jim vše připravila :D (to by byla brigáda snů btw). Pak ještě záleží, jestli si chcete třeba koupit all inclusive, nejet na žádný výlet a dovolenou strávit v hotelovém resortu - na tom samozřejmě není nic špatného, jen tenhle článek asi nebude úplně pro Vás. A nebo Vás naopak navnadí a příště třeba naplánujete nějaké výlety :)

CESTA

- zatím nemůžu hodnotit samostatné zařízení letenky. Vím, že až někam příště poletíme, určitě budeme kupovat letenky zvlášť a hledat si sami ubytování, ale zatím s tím zkušenost nemám, takže v budoucnosti tuhle část dopíšu :). Ale hrozně se na to těším!

- pokud se chystáte na dovolenou letět a půjčit si zde auto, pár rad a postřehů pro Vás mám:


  1. Dopředu se podívejte, kam se v daném místě dá jet a kolik času to asi zabere. Budete tak vědět dopředu na kolik dní si auto půjčit. Často mají půjčovny výhodné balíčky pro zakoupení více dnů dohromady, naopak připlácet si za další den vychází o hodně dráž. Budete tak mít dopředu představu na kolik dní si auto chcete půjčit, a neochudíte se ani o peníze, ani o výlet.                     
  2. Pokud si chcete auto zamluvit předem přes internet, z vlastní zkušenosti doporučuju napsat e-mail a znovu se zeptat na veškeré poplatky, které budete platit. My takto chtěli na Mallorce ušetřit oproti Krétě, kde jsme si půjčovali auto až na místě - nakonec jsme zaplatili téměř dvojnásobek kvůli tomu, že na internetových stránkách neměli napsáno, že povinnost je zaplatit k pojištění i speciální připojištění, které stálo přes 70 euro. Pak se s nimi ale hádejte, když storno poplatek stojí 150 euro a oni už Vám na kartě zablokovali peníze. Podle mě není ani chyba, pokud počkáte až na místo. Samozřejmě bude záležet na lokalitě, takže bych si dopředu zjistila ceny, napsala mail a pak se rozhodla :)                                                                   
  3. Když si půjčujete auto, vždy se platí určitý poplatek za množství řidičů. Pokud by se stal nějaký problém a člověk, který řídil auto nebyl nahlášený, budete platit velkou pokutu a zároveň v případě nějakého poškození auta se na to nebude vztahovat pojistka (nevím, zda to tak platí u všech půjčoven, ale myslím že to mají všechny nastavené podobně). Pokud se tedy chcete v řízení střídat, radši si připlaťte, pokuty jsou v zahraničí vysoké (zvlášť pokud zjistí, že jste cizinec). Další důležitá věc na kterou si dejte pozor - u některých společností se za řidiče automaticky považuje člověk na kterého je napsaný pronájem auta. Pokud tedy auto jen pronajmete a poté bude řídit někdo jiný, platí to samé jako už jsem psala výše. O to hůř pokud auto pronajme někdo, kdo nemá udělaný řidičský průkaz.                                                                                       
  4. Počítejte s benzínem! Zní to možná dementně, ale už jsem několikrát slyšela, že si někdo půjčil auto (většinou Vám ho dají s plnou nádrží) a vy musíte na konci výletu vrátit auto (překvapivě) se stejným množstvím. Někdy to člověku prostě nedojde, utratí na dovolené peníze, jelikož za benzín neplatil (což si třeba ani neuvědomí) a když má auto vrátit zjistí, že musí natankovat nádrž třeba za 1500 kč (také počítejte s tím, že ve většině zemí je benzín / nafta dražší než tady u nás). A ještě jedna rada - při vrácení auta můžete buď nádrž dotankovat vy nebo máte možnost vrátit auto s vyjetou nádrží a společnost Vám pak strhne peníze za benzín z karty - to nedoporučuji, mají nastavený svůj vlastní kurz a cenový rozdíl mezi jejich cenou a tou, kterou byste zaplatili na benzínce může být až v několika stovkách korun.                                                                                                            
  5. Hodně půjčoven aut má více poboček a tak si můžete půjčit na jednom konci země auto a vrátit ho na konci druhém :). Nejste tak vázáni vracet se na stejné místo. To ale doporučuju zjistit předem, ať si můžete předpřipravit cestu. Také počítejte s tím, že nejspíš budete platit za tuto službu poplatek :). 
- pokud jedete z domova na dovolenou autem:

  1. Dopředu si naplánujte (alespoň přibližnou) trasu. Pokud ještě přesně nevíte, kam až chcete dojet, udělejte si alespoň hrubý odhad, na kolik kilometrů Vás cesta vyjde celkově a kolik jste schopni ujet za den. Taky samozřejmě záleží na kolik dní chcete jet. Když jsem vymýšlela cestu po Chorvatsku, na jeden den jsem nám naplánovala návštěvu Plitvických jezer a poté cestu dlouho 250 km přes Bosnu do dalšího ubytování. Pokud budete plánovat na rychlo, nemusíte si třeba takovouhle blbost uvědomit a pak si zbytečně zkazíte den, nebo přijdete o peníze za storno ubytování. Proto záleží, kolik Vás v autě jede, jestli se budete v řízení střídat, jaký máte ten den program a hlavně kudy jedete. Je rozdíl, zda máte ujet 250 km po dálnici, nebo po horských cestičkách.                                                                                                           
  2. Dopředu si spočtěte i přibližnou cenu benzínu/nafty (počítejte s cenou v dané zemi, někdy byste se až divili tomu rozdílu), dálničních známek, tunelů, trajektů atd. My se po prvním spočtení všech nákladů na 3 týdenní cestování a ujetí více než 4000 km málem zhroutili a měli chuť běžet koupit letenky na Kos. Nakonec jsme úplně vynechali plánované výlety na ostrovy, jelikož zaplatit jenom za převoz auta 2000 kč + za osobu + vstup do NP za osoby, auto,... je prostě dobrý si to zjistit dopředu :)                                                                                                  
  3. Pokud si sami zařizujete ubytování, dejte si pozor, zda je zde parkoviště. Řada ubytování (zvlášť ve městech) tuto možnost nemá. A za další (věc, které si všimne ještě méně lidí) - často máte např. na Bookingu napsáno, že je parkování k dispozici. Až když si ale otevřete podrobné informace zjistíte (ale někdy to není ani v nich), že za parkování zaplatíte např. 20 euro za den. To se pak z levného a výhodného ubytování uprostřed města může stát předražená noc. Vždy by zde mělo být napsáno parkování zdarma a většinou musíte odeslat formulář, kdy si parkovací místo předem zarezervujete. Pokud píšou, že rezervace není nutná, doporučuju napsat e-mail o jaký typ parkování se jedná. Často se nám stalo, že ubytování psalo, že má soukromé parkoviště a nakonec se z toho vyklubalo: ,,zaparkujte tady někde v ulicích, ale možná Vám odřou auto".                                                                                                                 
  4. Jeďte pojištěným autem a nešetřete za pojištění zdravotních výloh atd. Víc se o tom rozepíšu za chvilku.                                                                                                                                           
  5. Před každou cestou si zjistěte, jaká je povinná výbava v dané zemi. My takhle jezdili 4 dny po Bosně a Hercegovině a až v Sarajevu jsme se od majitele ubytování dozvěděli, že mezi povinnou výbavu auta patří hasicí přístroj. Policie si Vás jako cizince vychutná dvojnásob a není tajemstvím, že mají troje ceny (pro domácí, cizince a Rusáky :D). 
- no a pokud plánujete cestu autobusem, dávám Vám jen jednu radu - nedělejte to! :D (ne, samozřejmě to je sranda. Někdy je to fajn a cesta se vám víc vyplatí, zvlášť když byste cestovali autem ve 2 lidech. My takhle třeba jeli do Budapešti a i přes strašnou cestu bych neměnila - ušetříte za parkování, nemusíte kupovat dálniční známky atd.. Navíc někdy seženete jízdenky v akci a to pak není co řešit.) Chce to prostě hledat, srovnávat a propočítávat :)

POJIŠTĚNÍ

- Tady zase záleží, zda jedete s cestovní kanceláří, kde Vám většinou už nabídnou pojištění v ceně. S tím většinou nebývá žádný problém a léčebné výlohy bývají dostatečné (pokud se nechystáte skákat s padákem nebo z 50 metrového útesu :D. 

- Pokud si ale plánujete cestu sami a jedete např. autem, věnujte právě pojištění více času:

  1. Doporučuji hlídat akce. My takto sehnali pojištění od AXA s 50% slevou.. Musíte se opravdu pečlivě koukat a hledat, tyhle společnosti chtějí přece jenom vydělat dost peněz za "nic", takže tahle nabídka mi přišla do spamu, přitom na stránkách psali jen o 25% slevě a o 50% nebyla ani zmíňka.                                                                                                                                       
  2. Neberte to nejlevnější! Je to samozřejmě na Vás, já se ze začátku taky cukala a nechápala, proč bychom měli brát to nejdražší pojištění. Když se pak ale v klidu zamyslíte, že jedete např. na 3 týdny jako my ve 2 lidech, každý den plánujete přesun autem, hodně cest bude v horách na nezpevněných silnicích, bude horko a vy budete po pár dnech unavení - prostě nikdy nevíte, co se může stát. Ve výsledku zaplatit o 400 kč více je lepší, když máte daleko více výhod.                
  3. Jeďte pojištěným autem a zjistěte si, na co všechno se pojistka vztahuje! Opět to může znít jako blbost, ale prostě nikdy-nevíte-co-se-stane. Můžete nechat auto na parkovišti a zatímco jste pryč, někdo Vám ho nabourá / odře a odjede. Stejně tak to platí pokud omylem někomu poničíte auto vy. Zde si ještě zjistěte, zda se pojistka neliší při nehodě v ČR / zahraničí (EU) a mimo EU. My takto např. omylem trochu odřeli auto na parkovišti v Bosně a byl s tím velký problém, jak kvůli tomu že Bosna není součástí EU, tak z toho důvodu, že bychom jako cizinci zaplatili asi 10x vyšší pokutu (takže se snažte vždycky domluvit s majitelem a nevolejte policii. My měli velké štěstí, že majitel byl pohodář, vzal si od nás 30 euro a nechtěl dělat problémy.)         
  4. Všechny dokumenty si 10x překontrolujte, vytiskněte minimáně 2x a kartičky mějte 1x v autě a každý v peněžence. Opět nevíte, kde se něco může stát a pokud budete od auta pryč a oboje kartičky budou ležet v zavazadle v kufru, budou Vám k ničemu.
No a to už by bylo asi všechno, myslím, že to byl dostatečně vyčerpávající článek :D ale snad někomu třeba pomůže:). Tak se mějte a příště Vám napíšu pár tipů k ubytování.



úterý 19. září 2017

TRAVEL DIARY - MALLORCA 5

Ahojky, tak se po nějaké době konečně ozývám s dalším článkem z Mallorky :). V posledním dni, kdy jsme měli půjčené auto, jsme se vydali na východní část ostrova. Naše první zastávka byla v druhém největším městě ostrova - Manacor. Zde je vyhlášená továrna na výrobu umělých perel. Určitě Vám doporučuju prodejnu navštívit, jsou zde i ukázky výroby a je to opravdu zajímavé. Perly si zde samozřejmě můžete i zakoupit :). Poté jsme si prošli historické centrum města, které je krásné a je zde velký ovocný trh, kam určitě doporučuju kouknout :).



Dále jsme se vydali ještě více na východ do Dračích jeskyní. Doporučuji, udělat si rezervaci předem, my zde čekali nejmíň 30 minut frontu a pak další skoro 2 hodiny, než jsme se dostali na prohlídku. Ovšem myslím, že to stálo za to. Je to tu opravdu nádherné a obrovské  (vzdělávací vsuvka - stalaktity, stalagmity, stalagnáty :D) a největší dominantou celých jeskyní je jezero Martel. Na tom Vám během prohlídky odehrají koncert na lodích, romantika jako blázen! (až na ječící mimina a jejich nesoudné matky, které dělají, že ten řev jako jediné neslyší). I přes to, je to něco neuvěřitelného a koncert na jezeře v jeskyni? Come on! Cena je myslím 15 euro. 








No a pak už jsme se jeli koupat. Tato oblast patří k těm luxusnějším na ostrově, proto jsou tu často soukromé pláže jak pro hotely, tak pro vily miliardářů :D. Na jednu takovou jsme omylem vlezli a ... prostě si dejte pozor, kam jdete :). 

Další den jsme měli v  plánu Aquapark v El Arenalu. Možná to bylo tím, že jsem nikdy v žádném aquaparku nebyla, ale mě se tu strašně líbilo! Areál byl obrovský a bylo tu spoustu atrakcí a tobogánů. Určitě doporučuju kupovat lístky online, my na ně měli slevu asi 4 euro za osobu z původních 28 euro. Odkaz na stránky máte zde

No a poslední den před odletem jsme se vydali do hlavního města ostrova - Palma de Mallorka. Jeli jsme sem autobusem, který odjíždí z pobřeží El Arenalu. Cesta trvá asi 25 minut. Hlavní a možná jedinou opravdovou dominantou (alespoň pro nás) je Katedrála Panny Marie neboli La Seu. Ta je opravdu nádherná a určitě si zajděte i dovnitř na prohlídku. Je zde velké růžicové okno, které má průměr asi 13m. Světlo skrz světlé okenní tabulky proniká do katedrály, které se díky tomu říká také katedrála světla. 
















No a to by bylo z naší dovolené vlastně všechno :). Mallorka byl krásný ostrov na který určitě doporučuju vyrazit :). 

Na závěr Vám dám pár tipů, které se Vám třeba budou hodit:

1) Pokud kupujete komplet pobyt s letem a ubytováním od cestovky - počkejte si na poslední chvíli. Mallorka je poměrně drahá destinace a slevy se každý den mění v řádu několika stovek. 

2) Nekupujte si all inclusive! Nejste v Egyptě nebo v Turecku :D.

3) S rezervací auta buď počkejte až na místo, co Vám nabídne delegátka, nebo si se společností napište mail, kde budete chtít vědět všechny poplatky dopředu (na stránkách často uvedou jen základní taxu a nenapíšou žádnou zmínku o např. povinném přídavném připojištění, speciálnímu poplatku za věk řidiče, atd).

4) Pokud nejste vyloženě líní něco si sami najít, neplaťte za zbytečné výlety od cestovek. Ceny jsou naprosto nesmyslné a přitom během 15 minut jste schopní si takový výlet zařídit sami za zlomek ceny. (Například nám nabízeli celodenní výlet do Aquaparku v El Arenalu - to středisko bylo asi 250 m od našeho hotelu, vstupné pro jednoho člověka stálo 28 euro (24 euro při objednání online) a oni nám nabízeli vstup + odvoz autobusem (?) + delegáta za 55 euro na osobu! Smutné je, že si to někteří lidé hned koupili a ani si nezjistili, kde ten aquapark je :D). Ale obecně i výlety do vzdálenějších míst jsou nesmyslně natažené, přitom si buď můžete půjčit auto a nebo si najít autobusový spoj.

5) Pokud budete řídit, obrňte se nekonečnou trpělivostí. Mallorka má totiž jednu velkou dominantu - kruhové objezdy! V životě jsem neviděla (a asi ani neuvidím) tolik kruháčů. Dokonce byli i na dálnici!  Kam se hrabe silnice u Olympie v Plzni :D. 

6) Dejte si Tapas a Paellu! 

7) Zkontrolujte si před odchodem z pokoje, že jste nenechali nějaké peníze na posteli. Já tam takhle omylem nechala 20 euro, které museli zapadnout pod polštář nebo peřinu. Když  jsme se vrátili z pláže, peníze byli pryč, pokoj dokonale uklizený a na rozdíl od kamarádů jsme měli až do konce pobytu 2x denně nové ručníky a prostěradla. Na jednu stranu to bylo fajn, ale za 20 euro bych ten servis oželela :D 

No a pak už mě napadají jenom samé kraviny :) Tak snad se Vám něco bude hodit, pokud plánujete dovolenou na Mallorce a příští Travel diary už bude z všemi milovaného Chorvatska :). Tak se mějte a příště ahoj!