KDE HLEDAT?
Já osobně mám zatím zkušenost jen s Booking.com. Všude, kde jsme zatím byli jsem nenašla výhodnější nabídku přes Airbnb, ale příště bych našla ubytování ráda právě přes tuhle aplikaci, forma ubytování je mi sympatičtější :). Prozatím ale můžu hodnotit jen Booking. Několikrát jsem zkoušela hledat i přes Trivago a další portály, ale v 95% Vás stránka stejně odkáže sem, takže tak.
NA CO SI DÁT PŘI HLEDÁNÍ POZOR?
- Parkoviště. Pokud jedete autem, je to pro Vás jedna z nejdůležitějších informací. Už jsem o tom psala v minulém článku, ale spousta ubytování (zvláště ve městech) nemusí mít vlastní parkoviště. Dále mohou napsat že je parkoviště k dispozici, ale až v detailním rozpisu zjistíte, že stojí třeba 20 euro za den. Vždy tedy hledejte, zda je u ubytování napsáno "parkování zdarma". Dále si také zjistěte, o jaký typ parkování jde - mohou zde napsat "soukromé" a na místě se z toho vyklube parkování v nějaké přilehlé ulici. Někdy je také potřeba provést předem rezervaci místa, jelikož ubytování má třeba 10 pokojů, ale jen 3 parkovací místa. Už se nám taky stalo, že jsme přijeli na ubytování, kde jsme měli rezervované místo a když jsme se poté vrátili v 11 v noci z výletu, naše místo bylo obsazené a my přes půl hodiny hledali místo někde ve městě. Nejlepší je prostě napsat ubytování mail a na vše se zeptat.
- Pokud nejste o své cestě na 100 % přesvědčeni (a možná i když jste), hledejte spíše pokoje s možností zrušit rezervaci zdarma. Nikdy nevíte, co se stane - může Vám něco znemožnit na dovolenou odjet, nebo naopak najdete výhodnější nabídku. U každého ubytování se počet dní na zrušení liší, ale většinou to bývá 1 až 3 dny před příjezdem. Takto si můžete vybírat pokoje už třeba půl roku před dovolenou a průběžně je měnit podle akcí, které se nově objeví. Já takhle změnila ubytování v Mostaru asi 8x, v Sarajevu asi 10x a nakonec jsme téměř všude měli nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou. Ještě si dejte pozor, kdy možnost zrušení zdarma končí. Často má ubytování ještě takový meziúsek, kdy platíte třeba 50% a to může být doba, která končí třeba už 14 dní před vaším příjezdem.
- Dejte si pozor, zda si ubytování strhne platbu z Vaší kreditní karty, nebo budete platit až na místě. U většiny ubytování to bývá druhá možnost, ale někdy je v tom na bookingu trochu zmatek, takže si to pořádně ověřte a peníze mějte k dispozici na kartě, můžou si je strhnout prakticky kdykoliv ( i když většinou to dělají až po uplynutí možnosti zrušit rezervaci zdarma).
- Začněte hledat včas! Zvlášť ve městech, která jsou hodně turisticky vytížená. Já například začala zamlouvat ubytování v Chorvatsku už v lednu a jeli jsme na konci července. Právě v lednu jsem například našla pokoj v Dubrovniku za 1200 kč na noc pro 2 osoby, který byl poměrně blízko historickému centru. Za 2 měsíce zde byl ten samý pokoj ve stejném termínu s 200% navýšením! Naopak třeba v Sarajevu nebo Mostaru jsme nakonec našli nejvýhodnější nabídku 2 dny před příjezdem, musíte prostě průběžně kontrolovat a měnit:). Hledání zabere spoustu času, ale ve výsledku jsme na tich průběžných změnách od ledna až do července ušetřili přes 5000kč, měli o 4 snídaně v ceně navíc a hlavně jsme bydleli daleko blíž centru.
- Čtěte recenze a koukejte na jejich počet! Je to stejné jako se seznamkou, každý Vám o sobě napíše jen to pozitivní a přidá svojí nejlepší fotku. Tak to funguje i na bookingu. Podle mě je důležité dát si pozor na to, kolik má ubytování recenzí. Pokud má 4 recenze a hodnocení 8, ještě neznamená, že tam je vše v pořádku. Nedá se to srovnávat s ubytováním, které má stejné hodnocení ale od 200 různých lidí. Já mám limit od 50 různých recenzí. Vždy si taky čtěte, co lidé píšou. Často se mi ubytování podle popisu líbilo, ale díky přečtení recenzí jsem ho nakonec zrušila. Pak už záleží, co je pro každého důležité. Pro nás je základ, aby byl pokoj čistý, nebyl problém s platbou a majitel byl vstřícný. Jestli špatně funguje wifi, pod oknem občas projede auto, nebo televize má jen 12 programů je nám popravdě úplně jedno.
- Vzdálenost od centra! Spočtěte si (jak časově tak finančně), zda se Vám opravdu vyplatí koupit ubytování, které je vzdálené třeba 6 km od centra. Je dost možné, že to co ušetříte na ubytování vás nakonec bude stát MHD. Aby jste sice nebydleli v levném ubytování 15 km od centra, ale nezaplatili nakonec víc za přepravu a ještě tím nestrávili půl dne. Pokud se přece jenom rozhodnete bydlet dál od centra, zjistěte si, jak je to s dopravou / parkováním.
- A ještě malá rada - Booking má jako centrum ne vždycky nastavené náměstí nebo prostě tu hlavní turistickou oblast. Srovnejte to proto vždycky na mapách, abyste nežili v přesvědčení, že bydlíte 100 metrů od centra a nakonec do něho nemuseli jít další 1,5 km i když jste si právě za tu vzdálenost připlatili.
- Platí to ale i naopak - pokud je některé město s ubytováním moc drahé, zkuste zapátrat, zda by Vás nevyšlo lépe bydlet pár kilometrů od města a zaplatit zde jen parkování. My ale většinou rádi chodíme večer sednout si někam na víno, takže jsme to udělali jen druhou noc v Dubrovníku.
- Vytiskněte si potvrzení o rezervaci a mějte ho s sebou! Pokud se Vám platba strhla z karty, mějte i tento výpis. Bohužel ne vždycky musí být majitelem někdo, kdo rezervacím přes booking rozumí a pak se vyhnete dlouhému vysvětlování, kde jste si vlastně ten pokoj rezervovali a kdo jste (mluvím z vlastní zkušenosti). My jsme například takhle po domluvě přijeli v 11 v noci do vesničky ve Slovinsku a majitel byl starý 80 letý pán, jehož dcera dala ubytování na booking. Ta ovšem byla ten víkend pryč a pán vůbec nevěděl o co jde. Samozřejmě neuměl anglicky a dcera mu mobil nebrala. Taková situace se může stát a kdybychom s sebou neměli vytisknutý papír o rezervaci (proto radím vytisknout ho i v aj a v daném jazyku pokud je na bookingu možnost), pán by nás asi ani neubytoval.
- Dejte si nějaký strop v ceně, přes který nebudete ochotní jít. My třeba máme 1400 kč za noc, ale snad jsme ještě neměli ubytování, které by přesáhlo 1200kč (i když jednou už to hrozilo, vytvarovaná ručníky do tvaru labutě si o to prostě říkaly). Samozřejmě taky zálěží na lokalitě, je mi jasný, že ve Švédku by jsme za 1200 kč nemohli spát ani pod mostem :D. Do téhle doby nás však přes 50% ubytování stálo do 700 kč za noc pro 2 lidi, což mi přijde fajn (když se hodně poštěstilo, tak několikrát i se snídaní).
- Co se týče snídaně - spočtěte si, zda se Vám opravdu vyplatí. Někdy taková snídaně stojí i 180 kč na osobu, což si osobně myslím, že nemusíte utratit ani v kavárně. Taky záleží jestli je to snídaně formou švédských stolů, nebo jen dostanete talířek s mini máslíčkem (i když to teď asi ani ne :D) a plátek junioru. To se většinou dozvíte opět v recenzích.
- Společné wc a koupelna - velký téma, které může být pro někoho hodně důležitý. Mně osobně to nevadí, ale pokud bychom někde bydleli 14 dní v kuse, možná bych preferovala mít záchod a koupelnu svojí. Samozřejmě se od toho odvíjí cena, takže záleží na Vás. My měli zhruba 3-4 dny společné a 1 den svojí, aby bylo trochu toho soukromí :D. Ale osobně můžu říct, že až na jeden případ, kdy jsme čekali snad 2 hodiny, než se koupelna uvolnila, bylo všude všechno bez problémů :).
- Klimatizace! Nikdy bych nevěřila, kolik hodin budu myslet právě na ni. Poslední týden naší dovolené byli ukrutný vedra a my téměř 3 noci nespali, prostě se to v tom vedru nedalo. Skončilo to tak, že jsme leželi v mokrých prostěradlech, za noc se šli asi 5x osprchovat a vypili několik litrů vody. Strašnej pocit. Vůbec mě to při hledání ubytování nenapadlo.... teď to bude hned po ceně druhá nejdůležitější věc...
- Pokud jste nekuřáci, dejte si pozor na výběr pokoje. Často se objevují kuřácké pokoje ve slevě a je snadné obrázek kuřáckého pokoje přehlédnout, zvlášť když jste si zadali jako preferenci pokoj nekuřácký.
- No a poslední rada je hledat, hledat, hledat :). Samozřejmě pokud plánujete být celou dobu na jednom místě, nezabere Vám to tolik času. My měli ubytování na 20 nocí a jen jednou jsme spali na stejném ubytování.
No a to už je asi opravdu všechno, co jsem schopná vymyslet :D. Tak hodně štěstí při plánování dovolený a zase ahoj u dalšího článku :).